Β' ΕΠΣΚ: Κοζάνη 2004 - Ηρακλή Πτολεμαΐδας 1-2 | 1η αγ|227/09/2016

Τις ευκαιρίες η Κοζάνη 2004, την ουσία ο Ηρακλής Πτολεμαΐδας
Στο ποδόσφαιρο, τα γκολ είναι h ουσία και την ουσία αλλά και τον Μπίντση τα είχε ο Ηρακλής Πτολεμαΐδας που εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν και δραπέτευσε από τη Νέα Νικόπολη με το διπλό και τους τρεις βαθμούς κερδίζοντας την Κοζάνη 2004 με 1-2.
Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν με το νόμο του ποδοσφαίρου για άλλη μία φορά να είναι αμείλικτος.
Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι επάνω στον Γεωργιάδη , αλλά ο διαιτητής κ. Κατσούμπας έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
φωτο αγώνα[/color]

βίντεο αγώνα[/color]

Α' ΕΠΣΚ: Κοζάνη – Μακεδονικός Κοζάνης 5-0 | 3η αγ|27/09/2016

Ξέσπασε η Κοζάνη και πέτυχε μεγάλη και δίκαιη νίκη με σκορ 5-0 απέναντι σ ένα Μακεδονικό που παρουσιάστηκε αγνώριστος και πολύ κακός.
Οι ερυθρόλευκοι γνωρίζοντας καλά πως δεν χωρούσε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης και παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό σημείωσαν 2 γκολ στα πρώτα 17΄ με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 3-0.
Στο δεύτερο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με την Κοζάνη να πετυχαίνει άλλα δύο γκολ και να κάνει το τελικό 5-0 στέλνοντας μήνυμα - πως είναι ακόμα ζωντανή - σ' αυτούς που την είχαν ξεγράψει πρόωρα.
Από την άλλη ο Μακεδονικός παρουσιάστηκε στο παιχνίδι κατώτερος των περιστάσεων και δεν θύμισε καθόλου τον καλό Μακεδονικό των προηγούμενων παιχνιδιών
Ήταν μια κακή παρένθεση για τον Μακεδονικό που πρέπει να κλείσει γρήγορα ,να αφήσει πίσω του την κακή εμφάνιση και να κοιτάξει μπροστά .
Εξάλλου το πρωτάθλημα δε μπορεί να περιμένει, ο Μακεδονικός πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια του να ανασυγκροτηθεί και να γυρίσει ξανά στις καλές εμφανίσεις αρχής γενομένης από το παιχνίδι του Σαββάτου με το Βελβεντό εντός έδρας .
Η Κοζάνη με ανεβασμένη την ψυχολογία από την μεγάλη νίκη θα πάει στα Σέρβια να αντιμετωπίσει τον τοπικό Τιτάν.

Και το όνομα αυτής .... Ελένη!21/09/2016

Την Κυριακή πριν το παιχνίδι του Μακεδονικού, ο ποδοσφαιριστής του Μακεδονικού Γιώργος Κιβρακίδης και η σύντροφός του, Έφη Παπαδοπούλου βάπτισαν την κόρη τους στον ιερό Ναό Κοσμά Αιτωλού στην Ακρινή.
Πολλοί ήταν οι συγγενείς και φίλοι του ζευγαριού που παραβρέθηκαν στο μυστήριο για να ευχηθούν τα καλύτερα στη νεοφώτιστη.
Η μπέμπα πήρε το όνομα της γιαγιάς της, Ελένη, μητέρα της Έφης.
Νονοί της μικρής Ελένης ο Τάσος Πλακοπίτης και Δέσποινα Πατουλίδου.

Η οικογένεια του Μακεδονικού διοίκηση και ποδοσφαιριστές παραβρέθηκαν στο ιερό μυστήριο κι ευχήθηκαν στο ζευγάρι αλλά και στους συγγενείς να τους ζήσει, να είναι πάντα γερή, ευτυχισμένη και καλότυχη!

Α' ΕΠΣΚ: Μακεδονικός Κοζάνης - ΑΜΣ Γαλατινής 4-1 |2η αγ|21/09/2016

Διπλασίασε τις νίκες του ο Μακεδονικός Κοζάνης πετυχαίνοντας ευρεία και δίκαιη νίκη 4-1 επί της πολύ καλής ομάδας της Γαλατινής που στάθηκε πολύ καλά στο παιχνίδι παρά την ήττα.
Όλα τα λεφτά στο παιχνίδι ήταν τα πρώτα 14 λεπτά όπου σημειώθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε γκολ.
Συγκεκριμένα στο 12΄ το σκορ ήταν 3-1 υπέρ του Μακεδονικού Κοζάνης που στην συνέχεια έκανε διαχείριση του υπέρ του σκορ με την Γαλατινή στο Β΄ μέρος και για 25 λεπτά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο στην προσπάθεια της να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.
Σε μια αντεπίθεση του όμως ο Μακεδονικός 5΄πριν το τέλος έκανε το 4-1 και εκεί τελείωσαν όλα.